INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49
KONSULTANT ON-LINE
Jesteś tutaj: Asport.pl » Poradniki » Jak wybrać orbitrek?

Jak wybrać orbitrek?

Jak wybrać orbitrek?

Popularność orbitreków ciągle rośnie. Nic dziwnego, są bowiem doskonałym połączeniem rowerków treningowych i stepperów. Treningi na nich są przyjemne i angażują wiele różnych partii mięśni. Zaliczamy je do ćwiczeń aerobowych, które w odpowiedni sposób wykonywane spalają tłuszcz i pomagają schudnąć.

Orbitrek jest ogólnorozwojowym przyrządem do ćwiczeń. Dzięki niemu kształtujemy ok. 90% części naszego ciała, m.in. mięśnie ramion, pleców, brzucha, dolne części ud, pośladki i łydki. Dodatkowo ruch eliptyczny nie obciąża stawów, chroni je przed urazami, z którymi możemy mieć do czynienia np. podczas joggingu. Trening na orbitreku podnosi ponadto wydolność organizmu, poprawia krążenie, wzmacnia kondycję, pomaga spalać tłuszcz, a także świetnie odstresowuje.

Decydując się na zakup orbitreka warto najpierw odwiedzić siłownię czy klub fitness i sprawdzić, czy ten rodzaj treningu ci odpowiada. Jeżeli tak, to kolejnym krokiem jest ustalenie kwoty, którą chcesz na ten sprzęt przeznaczyć. Tutaj wybór jest bardzo szeroki i zależy głównie od przeznaczenia. Jeśli wiesz, że będziesz używać orbitreka w domu często, kilka razy w tygodniu, to wybierz droższy, lepszy dobrej marki. Będziesz wtedy miał pewność, że nic się z nim nie stanie. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością.

Rodzaj systemu hamowania

Orbitreki mają trzy różne systemy hamowania: mechaniczny (najprostszy, ale może być hałaśliwy), magnetyczny (jego działanie opiera się na zasadzie magnesów oddziałujących z różną siłą, a tym samym tworzących opór) oraz elektromagnetyczny (sterujemy nim za pomocą komputera, zamiast zwykłych magnesów jest elektromagnes, ten typ sprzętu jest dość drogi). Do użytku domowego z powodzeniem wystarczy orbitrek magnetyczny.

Orbitrek mechaniczny

Orbitrek magnetyczny

 

Koło zamachowe

Im większa waga koła zamachowego, tym wyższe maksymalne obciążenie (w dobrych orbitrekach jest ono regulowane). Dodatkowo im cięższe koło, tym jazda na orbitreku jest bardziej płynna i komfortowa. W dobrej jakości modelach waga koła zamachowego wynosi od 7 kg wzwyż.

Wzrost i waga użytkownika

Wbrew pozorom są to ważne parametry. Orbitrek powinien być dopasowany do wzrostu osoby ćwiczącej, czyli absolutnie nie powinien być za mały. Kupując ten rodzaj sprzętu należy również zwrócić uwagę na maksymalną wagę użytkownika – większość orbitreków ma ją określoną jako 100 kg, jeśli ktoś waży więcej, to powinien kupić orbitrek przeznaczony pod większe obciążenia.

Pomiar tętna i programy

To bardzo ważna funkcja. Odpowiednie ćwiczenie na orbitreku, który ją posiada, gwarantuje, że obejdziemy się bez zakwasów. Czujniki do pomiaru pulsu powinny być umieszczone w uchwytach obok komputera, na którym wyświetlają się poszczególne parametry. Dodatkowo w dobrych orbitrekach masz możliwość bieżącego pomiaru spalonych kalorii, przejechanych kilometrów, prędkości, czasu oraz scan (pokazywanie wszystkich tych parametrów po kolei). Im więcej programów posiada dany model, tym wyższa cena.

Głośność

Im orbitrek głośniejszy, tym słabszej jest jakości. Dzieje się tak dlatego, że kiepska konstrukcja orbitreka powoduje większe tarcie, a co za tym idzie – hałas. Takie orbitreki są nietrwałe, a ich zakup, mimo że pozornie tani – w końcowym efekcie nieopłacalny. Oczywiście każdy model wytwarza jakiś poziom hałasu, trzeba bowiem pamiętać, że ten rodzaj sprzętu nie działa bezszelestnie.

Dodatkowe wyposażenie

Czasem producenci montują w orbitrekach dodatkowe wyposażenie typu głośniki, wyjścia na słuchawki, miejsce na bidon, uchwyt do umieszczenia ręcznika itp. Im więcej takich dodatków, tym wyższa cena. Oczywiście takie wyposażenie nie jest niezbędne, by cieszyć się treningiem.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.