INFOLINIA: 801 000 761, 33 821 91 49
KONSULTANT ON-LINE
Jesteś tutaj: Asport.pl » Poradniki » Jak prać kurtkę zimową?

Jak prać kurtkę zimową?

Jak prać kurtkę zimową?

Decydując się na zakup kurtki zimowej zakładamy, że posłuży nam ona przez wiele lat. Nie będzie to jednak możliwe bez naszej pomocy. To bowiem właśnie od naszych działań zależy czy kurtka nie utraci swoich właściwości zaraz po jednym sezonie. Dlatego tak bardzo ważna jest troska o odpowiednią konserwację tego typu produktów.

Kurtki zimowe
Każda kurtka zimowa wyposażona jest w powłokę wodoodporną. Jest to warstwa nanoszona przez producenta, w celu zabezpieczenia nas przed przemoknięciem. Dzięki niej krople wody pozostają na zewnątrz i nie wsiąkają się w materiał. W miarę używania kurtki osiadają się na niej cząsteczki brudu. Magazynują one wodę, która nie spływa po materiale, tylko gromadzi się na jego powierzchni. Proces ten prowadzi w efekcie do zniszczenia tkaniny, z której wykonano kurtkę, a tym samym utraty jej właściwości izolacyjnych i wodoodpornych.

Współczesne kurtki zimowe wykonane są głównie z materiałów oddychających. Pozwalają one wyprowadzić na zewnątrz pot powstały podczas wysiłku, przy jednoczesnej blokadzie wchłaniania wilgoci z otoczenia. Jeżeli materiał kurtki ulegnie zniszczeniu, woda będzie w niego wsiąkać. Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz zostanie więc zablokowane. Aby zapobiec takim zdarzeniom, należy pielęgnować kurtki za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju odzieży jaki posiadamy.

Generalnie, kurtki można czyścić na dwa sposoby: w pralce automatycznej lub za pomocą prania ręcznego. Przed przystąpieniem do prania pamiętaj aby zapiąć wszystkie zamki, zatrzaski i rzepy.

Pranie kurtki zimowej w pralce automatycznej

Pralka
Jeżeli na metce kurtki nie widnieje informacja o przeciwwskazaniach odnośnie tego sposobu prania, kurtkę możemy prać w pralce. Jeżeli na opakowaniu środka czyszczącego nie wskazano inaczej, należy wlać do przegródki w pralce trzy pełne nakrętki tego środka na jedną sztukę odzieży. Cykl prania ustawiamy na 30 stopni. Po zakończeniu prania nie wyjmuj mokrej kurtki z pralki. Należy ją bowiem jeszcze zaimpregnować. W tym celu oczyść przegródkę pralki ze środka piorącego i napełnij ją wybranymi impregnatami do odzieży właściwymi dla rodzaju kurtki, który pierzesz. Do impregnacji wystarczą trzy nakrętki preparatu. Ponownie ustaw pralkę na cykl prania w temperaturze 30 stopni. Ustaw także program płukania i odwirowania. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich etapów, możesz wyjąć kurtkę z pralki. Kurtki zimowej nie należy prać równocześnie z innymi rzeczami. Grozi to bowiem jej uszkodzeniem bądź zniszczeniem koloru.

Pranie ręczne

Pranie ręczne
Zabrudzoną kurtkę zamocz w misce z letnią wodą. Wlej trzy nakrętki preparatu czyszczącego i pozostaw na pięć minut. Po tym czasie dokładnie wypłucz kurtkę. Zwróć uwagę, aby dokładnie wyczyścić kołnierz oraz mankiety kurtki. W tych miejscach bowiem brudzi się ona najszybciej. Następnie przygotuj kolejną miskę z letnią wodą. Tym razem wlej do niej jednak środek impregnujący, zamieszaj i odłóż na piętnaście minut. Po tym czasie wypłucz kurtkę trzy razy w czystej wodzie. Jeśli producent produktu nie pozwala na jego całkowite zamoczenie, możesz przetrzeć go specjalnym preparatem, a następnie zebrać pozostałości po preparacie miękką gąbką. Po czyszczeniu, odzież taką należy z każdej strony spryskać impregnatem w sprayu np. preparatem do czyszczenia odzieży - Nikwax.

Pamiętaj o wysuszeniu kurtki po każdym praniu. W przeciwnym razie mogą pojawić się na niej przebarwienia. Najlepsze efekty uzyskasz susząc ją na świeżym powietrzu. Nigdy nie rozwieszaj mokrej kurtki na grzejniku! Brak suszenia może także sprawić, że zalegająca w kurtce wilgoć przyczyni się do rozwoju pleśni i grzybów, co przyspiesza niszczenie kurtki.

Jak prać kurtkę puchową?

Preparaty do kurtek puchowych
W trakcie prania kurtek puchowych, znajdujący się w niej puch może zbić się w kilka większych kulek. Jeśli nie chcemy, żeby tak się stało to po wypraniu i impregnacji kurtki należy powiesić ją na wieszaku i ręcznie usunąć nadmiar wody. Następnie kurtkę puchową można poddać procesowi wirowania, wrzucając do pralki jednocześnie piłki to tenisa ziemnego. Dzięki nim puch nie zesztywnieje i nie zbije się w grudki. Kurtki tego typu należy suszyć w ciepłym i suchym miejscu, wieszając je na tradycyjnym wieszaku na kurtkę, który mamy w szafie. Kurtek puchowych nie należy prać chemicznie. Ten typ prania powoduje bowiem przesuszenie puchu i jego kruszenie się.
Preparaty do kurtek puchowych

Jak prać kurtkę z membraną?

Preparaty do kurtek z membraną
Podczas prania kurtek z membraną nie powinno się używać zwykłych proszków i płynów, których używamy na co dzień. Środki te niszczą bowiem membranę i pozostawiają na kurtce osad, który zachowuje się podobnie jak cząsteczki brudu. Przyciąga on wodę i powoduje, że gromadzi się ona na powierzchni kurtki niszcząc impregnację materiału.
Preparaty do kurtek z membraną

Jak prać kurtkę z Gore-Tex?

Preparaty do kurtek z Gore-Tex
Zdania w sprawie prania tego typu odzieży są bardzo podzielone. Dominuje jednak pogląd, że kurtki z taką właśnie membraną należy prać ręcznie, przy użyciu środków przeznaczonych głównie do tej membrany. Jeśli jednak na metce naszej kurtki nie ma informacji zabraniających prania w pralce, możemy zdecydować się na ten sposób czyszczenia.
Preparaty do kurtek z Gore-Tex

Na prawidłową pielęgnacje kurtki składają się dwa elementy: czyszczenie i impregnacja. Pamiętajmy, aby po każdym praniu zaimpregnować kurtkę. Tylko takie działanie uchroni ją przed utratą jej niezwykle cennych właściwości.

Katarzyna Stania
Katarzyna Stania Jestem pasjonatką wielu dziedzin sportowych. Popołudnia spędzam na pływalni, wieczorami grywam w squasha, a w weekendy dotleniam organizm na górskich szlakach. Staram się nieustannie zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz dzielić się nią z innymi.
Przeczytaj także
Jak wybrać kurtkę softshell'ową? Jak wybrać kurtkę softshell'ową? Jak wybrać kurtkę softshell'ową? Softhell to bardzo praktyczna, funkcjonalna, wiatroodporna, oddychająca tkanina, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych dwóch warstw odzieży outdoorowej: kurtki z membraną... CZYTAJ
Jak wybrać odpowiedni polar? Jak wybrać odpowiedni polar? Jak wybrać odpowiedni polar? Osoba chcąca kupić polar często staje przed dylematem. Jaki typ polara będzie cieplejszy? Który będzie lepiej oddychał? Jaki polar ubrać w góry, a jaki na rower? Postaramy... CZYTAJ
Jak wybrać skarpety narciarskie? Jak wybrać skarpety narciarskie? Jak wybrać skarpety narciarskie? Każdy miłośnik narciarstwa, czy to ten początkujący, czy też zaawansowany wie, że dobór odpowiednich skarpet narciarskich to podstawa. Jak spośród tylu skarpet dostępnych... CZYTAJ
Jak prać bieliznę termoaktywną? Jak prać bieliznę termoaktywną? Jak prać bieliznę termoaktywną? Bielizna termoaktywna zazwyczaj nie sprawia problemów z praniem. Najczęściej również bardzo szybko wysycha, dzięki czemu jest bardzo praktyczna. Tego typu odzieży nie trzeba... CZYTAJ
Jak prać polar? Jak prać polar? Jak prać polar? Każdy miłośnik turystyki górskiej i narciarz bardzo dobrze wie, że przebywanie na mroźnym powietrzu bez dodatkowej warstwy docieplającej w najlepszym wypadku skończy się... CZYTAJ
Jak dobrać bieliznę termiczną? Jak dobrać bieliznę termiczną? Jak dobrać bieliznę termiczną? Bielizna termiczna ma za zadanie przede wszystkim odprowadzenie wilgoci z dala od skóry oraz izolację cieplną. To najbliższa ciału, podstawowa warstwa odzieży sportowej. Kiedyś pod... CZYTAJ
DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Polecane artykuły
Jak wybrać kurtkę softshell'ową? Jak wybrać kurtkę softshell'ową? Jak wybrać odpowiedni polar? Jak wybrać odpowiedni polar? Jak wybrać skarpety narciarskie? Jak wybrać skarpety narciarskie? Jak prać bieliznę termoaktywną? Jak prać bieliznę termoaktywną? Jak prać polar? Jak prać polar? Jak dobrać bieliznę termiczną? Jak dobrać bieliznę termiczną?