Wybór nowej wędki to nie lada sztuka. Mogą mieć z tym zadaniem problem nie tylko początkujący, ale też już nieco doświadczeni wędkarze. Ogromna ilość produktów dostępnych w sklepach ze sprzętem tego typu mimo iż robi wrażenie, to wcale nie ułatwia podjęcia decyzji.
Trzeba jednak przyznać, że przyjemność związana z wędkowaniem warta jest zachodu – spokój, cisza, kontakt z naturą, wypoczynek na świeżym powietrzu – a w końcu możliwość pochwalenia się zdobyczą – wielką rybą to tylko kilka zalet tej aktywności. Zanim jednak będzie można cieszyć się tym wszystkim w pełni – trzeba zakupić sprzęt wędkarski na miarę naszych potrzeb i umiejętności. Niniejszy poradnik to krok bliżej do ekscytującego sezonu „na ryby”, bowiem znajdziesz tutaj szereg wyczerpujących informacji, które pomogą Ci wybrać idealną wędkę. A więc zaczynamy!
PARAMETRY
By w pełni zrozumieć różnice między rodzajami wędek, w pierwszej kolejności należy zaznajomić się z parametrami – gdyż to właśnie one są kluczowym czynnikiem o przeznaczeniu wędziska.
-
Akcja
To parametr decydujący o:
- zachowaniu wędki podczas wyrzutu i holu ryby,
- stopniu odkształcania się wędki w trakcie tych czynności
- tym jak powyższe punkty ostatecznie wpłyną na efektywność połowów
- Szczytową
- Półparaboliczną
- Paraboliczną
Natomiast akcja półparaboliczna jak najbardziej będzie dobrym wyborem dla początkujących z racji tego, że można sobie tutaj pozwolić na pewne błędy w trakcie holowania. Coś za coś – gdyż nie jest już aż tak szybka jak akcja szczytowa. Jeśli zależy Ci na tym, by ryba trzymała się naprawdę solidnie na haczyku – akcja paraboliczna to coś dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz dobrego refleksu do jej skutecznego wykorzystania, gdyż tutaj nie ma szans na błyskawiczne zacięcie.Jak sprawdzić akcję wędki?
Weź kij do ręki i wykonaj nim ruch: góra – dół. Masz wrażenie, że wędka jest sprężysta niczym stalowy pręt a jej szczytówka się lekko wygina? To wędka z akcją szczytową. Najważniejsze byś pamiętał, że im większe odkształcenie wędki – tym akcja będzie wolniejsza. -
Ciężar wyrzutu
Pora na parametr, który ma największe znaczenie w odniesieniu do późniejszego doboru przynęt i obciążników.
Przykład:Ciężar wyrzutu = 5 - 25 -> ciężarek + przynęta = 5 g – 25 g
Jeśli w tym przypadku założył byś lżejszy zestaw ciężarków i przynęty aniżeli zalecane 5 g wędki nie będzie można skutecznie i celnie zarzucić, bowiem będzie zbyt sztywna. Natomiast, jeśli waga zestawu będzie przekraczać 25 g to w tym przypadku może nawet dojść do złamania wędziska.
W naszym sklepie ciężar wyrzutu jest oznakowany już w jednostce g, dlatego np. wybierając wędkę karpiową model TRITIUM TELE CARP widzisz wyraźnie w opisie, że skoro ciężar wynosi 40-90 g to właśnie w takiej wadze mieścić się musi dobierany do niej zestaw ciężarków i przynęty.
- Długość transportowa Jest to parametr decydujący przede wszystkim o wygodzie transportowania wędki. Oczywiście komfort podróżowania będzie wyższy – im sprzęt będzie mniejszy po złożeniu. Na to również należy zwrócić uwagę, by nie mieć później problemów ze schowaniem wędki do bagażnika czy też torby.
- Długość Tutaj już nie chodzi o komfort podróżowania, ale o rodzaj wędkarstwa, jaki masz zamiar uprawiać. Rzecz jasna – im wędka dłuższa tym dalej można ją zarzucić. Tyczki są najdłuższe, gdyż ich długość dochodzi nawet do 18 m, natomiast najkrótsze wędki to te podlodowe – o długości nieprzekraczającej 0,5 m.
- Waga Przy tym parametrze podobnie jak w odniesieniu do długości transportowej w głównej mierze chodzi o Twój komfort – jednak głównie ten już w trakcie samego wędkowania. Pamiętaj, że tutaj też ma znaczenie przede wszystkim to co i w jaki sposób chcesz łowić, gdyż w odniesieniu do wędkarstwa spinningowego ciężar wędki ma większe znaczenie aniżeli wtedy, gdy czekasz na karpia z wędką na stojaku.
- Materiał Dzisiaj wędki są wykonane z materiałów, które mają być trwałe, lekkie i wygodne. Dlatego najczęściej stosuje się do ich produkcji włókna węglowe, albo też tańszą alternatywę – włókna szklane. Czasem można też spotkać wędki wzmocnione dodatkowymi oplotami węglowymi bądź też kewlarowymi. Dla zwykłego, rekreacyjnego wędkowania modele z włókna szklanego są już jak najbardziej wytrzymałe, choć oczywiście tak jak i z każdym innym produktem i tutaj masz to, za co płacisz.
RODZAJE WĘDEK
I tym sposobem przebrnęliśmy przez najważniejsze parametry, które nierzadko decydują o ostatecznym wyborze takiej albo innej wędki. Dzięki tej wiedzy będzie Ci również łatwiej zrozumieć podział wędek na poszczególne rodzaje. Najprostszy podział obejmuje wędki:
-
teleskopowe
- ich rozłożenie polega na wysuwaniu kolejnych elementów - mają niewielki rozmiar po złożeniu -
segmentowe
- ich rozłożenie polega na połączeniu kilku oddzielnych elementów - zwykle mają najlepszą akcję -
jednoczęściowe
- najbardziej wytrzymałe - składają się z jednego elementu - najmniej wygodne w odniesieniu do transportu
Wędka TELESKOPOWA marki Robinson
KIJE
Jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu wędki jest jej kij – a dokładnie do jakiej grupy należy – pod względem rodzaju uprawianego rodzaju wędkarstwa. Poniżej kilka najpopularniejszych grup kijów.
-
Karpiowe
- dość duży ciężar wyrzutu
- długość zwykle ok.4 m
- sztywne i mocne
- zaleca się ich stosowanie razem z solidną podpórką
Przykład - wędka KARPIOWA model DYNACORE CARP MASTER marki ROBINSON
-
Spinningowe
- do łowienia ryb drapieżnych np. szczupaków
- długość zwykle od od 1.8 m do 3 m
- różna akcja
- różny ciężar wyrzutowy
Uwaga! Jeśli chcesz wędkować za pomocą błystek i woblerów – stawiaj na większy ciężar wyrzutowy i akcję szczytową, natomiast jeśli interesują Cię gumy, czyli przynęty miękkie postaw na kije delikatniejsze i wędki o akcji parabolicznej.
Przykład – wędka SPINNINGOWA model RED STAR PERCH marki ROBINSON
-
Podlodowe
- krótkie, zwykle o długości max 50 – 70 cm.
- zwykle akcja szczytowa
- dość sztywne
- do podlodowych połowów
Przykład – wędka PODLODOWA model COMFORT marki ROBINSON
-
Muchowe
- bardzo wytrzymałe i elastyczne
- akcja paraboliczna
- mocowanie kołowrotka na samym końcu
- mniejsze przelotki
- do wędkowania na sztuczną muchę
- dla doświadczonych wędkarzy
Przykład – wędka MUCHOWA model AQUARIUS FLY MASTER marki ROBINSON
-
Feedery
- do łowienia w rzekach i jeziorach
- hak zamiast spławika
- drgająca szczytówka
- długość zwykle od 2,5 do 3,5 m
- ciężar wyrzutu max.400 g
Przykład – wędka FEEDEROWA model DYNACORE PICKER marki ROBINSON
-
Matchowe
- długie od 4 do 6 metrów
- do stosowania z kołowrotkiem
- do połowów odleglościowych
- szczytówka zanurzona w wodzie
Przykład – wędka MATCHOWA model DYNACORE MATCH marki ROBINSON
-
Morskie
- do łowienia w morzu
- sztywne i bardzo wytrzymałe
- akcja szczytowa
- różna długość w zależności od miejsca połowu
- duży ciężar wyrzutu ciężar: 100 - 400 g.
Przykład – wędka MORSKA model DYNACORE BALIT PILK marki ROBINSON
PRZYDATNE WSKAZÓWKI
- Chcesz się wyspecjalizować w jednej technice wędkowania? Postaw na sprzęt dedykowany właśnie dla tego stylu.
- Zależy Ci na zakupie wędki uniwersalnej? Polecamy spinningową średniej klasy (średnia akcja, długość od 2,5 m - 3 m)
Udanych połowów!
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.