Pod tą tajemniczą nazwą kryje się doskonały proces regeneracyjny naszego organizmu. Taping to bowiem jedna z nowoczesnych metod radzenia sobie z kontuzjami powstałymi podczas uprawiania sportu. Ze względu na technikę działania nazywa się ją także plastrowaniem.
Określenie to nie jest przypadkowe. Na bolące miejsce nakleja się bowiem różnej długości plastry. Ich konstrukcja przystosowana jest do naturalnej elastyczności skóry. Warto zauważyć, że plastry te nie posiadają żadnego dodatku w postaci chemicznego leku. Ich działanie opiera się wyłącznie na działaniu bodźców mechanicznych. Pomimo, iż plastry te są wodoodporne, pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu skóra ma zapewniony komfort cieplny i może swobodnie oddychać.
Zastosowanie tapingu
- ból kolan
- ból kręgosłupa
- ból barków
- uszkodzenie ścięgna Achillesa
- problemy ze stawami
- uszkodzenia mięśni
- łagodzenie obrzęków
- przyspieszenie gojenia się ran
- korekcja wad postawy
- ochrona przed kontuzjami
- usprawnienie działania układu limfatycznego
- stabilizacja kończyn
Właściwości plastrów do tapingu
Plastry nieelastyczne pełnią natomiast funkcję bardziej stabilizującą. Przede wszystkim ograniczają ruchomość stawów oraz odciążają miejsce, które uległo kontuzji. Ponadto, plastry do tapingu rozciągają się tylko w jednym kierunku i to maksymalnie do 40% swojej pierwotnej długości. Ze względu na brak chemicznych dodatków, klej służący do przymocowania plastra, uruchamiany jest przez ciepło naszego ciała.
Grubość plastra jest niemal identyczna jak nasza skóra. Nie odczuwamy zatem, że plaster przylega do naszego ciała. Można go nosić przez około 4-5 dni, a także brać w nim kąpiel. Woda nie wpływa bowiem negatywnie na jego działanie.
Działanie tapingu
Taka reakcja powoduje zmniejszanie się przestrzeni pomiędzy skórą a mięśniami. W takich okolicznościach nasze ciało potrzebuje więcej czasu na regenerację. Odpowiednio naklejony plaster unosi skórę do góry, przyspieszając tym samym procesy regeneracyjne oraz usprawniając przepływ krwi.
Plastry pełnią również funkcję masującą. Podczas ruchów rozmasowują skórę w otoczeniu bolącego miejsca. Jeśli ból utrudnia nam poruszanie się, za pomocą plastra możemy odpowiednio ułożyć mięśnie. Dolegliwości bólowe powinny w takiej sytuacji zaniknąć.
Ułożenie plastrów do tapingu
Jak wykonać taping kolana?
- Zanim przystąpimy do tapingu, należy oczyścić skórę oraz usunąć z niej owłosienie.
- Następnie rozcinamy plaster na kształt litery Y. Z podstawy odrywamy warstwę zabezpieczającą klej i umieszczamy taśmę z przodu uda.
- Kolano zginamy pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i owijamy taśmą rzepkę z jednej i z drugiej strony, stopniowo odrywając jednocześnie warstwę ochronną.
- Kiedy już pierwszy plaster zostanie wykorzystany, będziemy potrzebowali drugiego o identycznej budowie. Jego końcówkę naklejamy pod kolanem, a pozostałe części owijamy wokół rzepki tak jak za pierwszym razem.
Jak wykonać taping barku?
- Oczyszczamy skórę i usuwamy zbędne owłosienie. Ręka powinna być swobodnie ułożona wzdłuż ciała.
- Przygotowujemy plaster w kształcie litery Y. Pośrodku górnej części naklejamy końcówkę plastra. Pozostałe części plastra naklejamy po obu stronach mięśnia ramienia. W tym przypadku nie ma potrzeby rozciągania plastra.
- Teraz będziemy potrzebowali plastra w kształcie litery I. Końcówkę przyklejamy powyżej górnej części barku. Następnie uginamy rękę pod kątem prostym. Pozostałą część plastra przyklejamy kierując się w dół ramienia.
Jak wykonać taping stawu skokowego?
- Oczyszczamy skórę i ustawiamy nogę w pozycji prostej.
- Taśmą oklejamy dookoła powierzchnię nogi nad kostką. Pod pierwszym plastrem naklejamy drugi i jeszcze raz owijamy nim nogę.
- Następnie końcówkę kolejnej taśmy naklejamy z boku na założony wcześniej plaster. Kierujemy się w dół, przechodzimy przez kostkę, oklejamy plastrem stopę od spodu, a następnie przechodzimy przez kostkę po drugiej stronie nogi i ucinamy taśmę w momencie jej zetknięcia się z plastrem, którym na samym początku owinęliśmy nogę.
- Wykonujemy ten sam ruch jeszcze kilka razy, naklejając nowy plaster obok tego, którego użyliśmy przed chwilą. Plastry naklejamy tak, aby przy okazji zakleić całą powierzchnię pięty.
- Kiedy pięta będzie już zaklejona, należy na dokonany przez nas taping nałożyć kolejną warstwę plastrów. W tym celu wykonujemy raz jeszcze wszystkie powyższe ruchy.
- Po założeniu dwóch warstw plastrów, ponownie oklejamy skórę powyżej kostki, prowadząc taśmę dookoła nogi.
Jak usunąć plaster do tapingu?
Plastry tego typu należy usuwać zawsze w kierunku porostu włosów. Powinniśmy tą czynność wykonywać bardzo powoli, kawałek po kawałku odrywając plaster od naszej skóry. Najlepiej jest zrobić to po kąpieli, kiedy nasza skóra jest bardziej elastyczna.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.