Kimonem przyjęło się określać każdy strój wykorzystywany do uprawiania sportów walki. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie kimona wyglądają bardzo podobnie, przy dokładniejszej analizie zobaczmy, że w zależności od sportu, posiadają one istotne różnice. Karate, judo czy jiu-jitsu to zupełnie różne aktywności. Stroje do nich przeznaczone muszą więc posiadać różne właściwości.
Bezwzględnie należy pamiętać, że trzy pierwsze prania, powinny odbywać się "na zimno", natomiast kolejne w temperaturze maksymalnie 40°. Należy także unikać suszenia kimona w suszarce automatycznej, zdecydowanie lepiej jest suszyć kimono na świeżym powietrzu.
Kimono - rodzaje
Kimono do karate
Kimona zakładane do tego sportu nazywane są karategami. Główną cechą takiego stroju jest swoboda. Ze względu na charakter wykonywanych ruchów, kimono to nie może w żaden sposób ograniczać ćwiczącego. Nogawki spodni oraz rękawy w bluzie są zatem bardzo luźne. Jeśli chodzi o spodnie posiadają one normalną długość nogawek. W przypadku rękawów natomiast, powinny one sięgać mniej więcej do łokcia. Aby ułatwić użytkownikom odnalezienie takiego stroju, zazwyczaj określa się go jako Oyama lub Kyokushin.Karategi są bardzo podatne na skurczenie się podczas prania. Prędzej czy później zatem ich rozmiar znacząco się zmniejszy. Jeśli producent podaje tylko informację o bazowych wymiarach stroju, dla bezpieczeństwa zaleca się kupno większego rozmiaru, niż ten, który nosimy zazwyczaj. Oprócz rozmiaru liczy się także grubość materiału. Stroje lżejsze, oznaczone symbolami poniżej 8oz, są zazwyczaj słabo wytrzymałe i bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Dzieciakom zaleca się wybór stroju o parametrach 10oz. Jest on bardzo lekki, a zarazem posiada określoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Młodzież i dorośli mogą natomiast ćwiczyć w stroju oznaczonym 12oz. Istnieją także stroje grubsze np. 14oz lub 16oz. Są one jednak o wiele cięższe, a treningi w nich wymagają sporo wprawy i doświadczenia.
Kimono do judo
Ze względu na specyfikę tej aktywności, kimona do judo, zwane judogami, muszą być bardziej wytrzymałe niż stroje do karate. Zazwyczaj wykonuje się je nie ze zwykłego materiału, ale z odpowiedniej plecionki. Taki układ włókien sprawia, że kimono jest odporne na rozdarcia i rozerwania. Posiada także dodatkowe wzmocnienia w okolicy szyi.Plecionki mogą występować w kilku wariantach. Pierwszym z nich jest plecionka pojedyncza. Jest ona bardzo lekka, przez co cena takiego kimona nie jest zbyt wysoka. Pojedyncza plecionka jest również bardzo cienka, dzięki temu idealnie nadaje się na treningi w okresie letnim. Kimona wykonane w ten sposób zalecane są osobom początkującym, które stawiają dopiero pierwsze kroki w tym sporcie.
Judogi można również stworzyć z podwójnej plecionki. Jest ona dużo grubsza i cięższa od pojedynczej, dlatego strojów takich używają głównie doświadczeni zawodnicy. Dla początkujących i średnio-zaawansowanych poleca się stroje posiadające parametry 440 gr/m2. Podobnie jak karategi, kimona do judo powinny być swobodne i nie krępować ruchów. Kupując taki strój, należy pamiętać, że on także może skurczyć się w praniu. W przypadku dziecka trzeba więc wybrać rozmiar o około 5 do 10 cm dłuższy niż wzrost. Osobie dorosłej wystarczy judoga 5 cm dłuższa. Kimona do judo mają najczęściej także długie rękawy w bluzie.
Kimono do Ju-Jitsu
W tej dyscyplinie bardzo charakterystyczny jest wygląd stroju. Kimona do jiu-jitsu posiadają rękawy o długości 3/4 oraz skrócone nogawki od spodni. Ponadto, najczęściej występują one w kolorach niebieskim i białym. Stroje do jiu-jitsu również wykonuje się z pojedynczych i podwójnych splotów. Ich właściwości są zatem identyczne jak w przypadku judogi.Jeśli trenujemy intensywnie, przyda nam się drugie kimono na zmianę. Ze względu na charakter treningu i specyfikę materiału, bardzo szybko przesiąka on potem, powodując powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Wyboru odpowiedniego stroju do tego sportu dokonuje się na podstawie wagi i wzrostu użytkownika. Podczas zakupu takiego kimona należy także zwrócić uwagę na szwy.
Najwytrzymalsze są szwy potrójne. Dobrze byłoby, aby tego rodzaju szwy były użyte również w spodniach, gdyż to właśnie one niszczą się najszybciej. Bluzy w kimonach do jiu-jitsu posiadają wzmacniane kołnierze. W niektórych przypadkach wzmocnienia te wykonane są z bawełny, a czasami z gumy. Dzięki gumowym wkładkom kołnierz szybciej wysycha i ochrania przed rozwojem bakterii.
Kimono do Aikido
Stroje do Aikido przyjęło się nazywać keikogi. Składają się głównie z bluzy i spodni. Rękawy w bluzie mają długość mniej więcej do łokcia, a spodnie sięgają do połowy uda. Strój ten zazwyczaj wykonany jest z bawełny. Taki ubiór jest typowy dla początkujących i nieco bardziej doświadczonych amatorów tej aktywności.Gdy wejdziemy już na wyższy poziom zaawansowania i zdobędziemy uprawnienia instruktorskie, otrzymamy prawo noszenia hakamy. Hakama to bardzo szerokie, plisowane spodnie. Zakłada się je na kimono, a ich zadaniem jest zapewnienie swobodnych ruchów w walce.
Kolory pasów w karate
Kolory pasów w judo i aikido
Kolory pasów w jiu-jitsu
Na poziomie mistrzowskim możemy zdobyć trzy rodzaje pasów: czarny, czarno-czerwony lub czerwony. Na etapie pasa czarnego zdobywamy również jeden, dwa, trzy lub cztery pagony. Uzyskanie czwartego pagonu nominuje nas do założenia czarno-czerwonego pasa. Ilość pagonów nie znika, lecz zostaje przeniesiona na nowy pas i zyskuje barwę złotą. Osiem pagonów umożliwia nam ubieganie się o pas czerwony. Jest on najwyższym oznaczeniem, jakie możemy zdobyć.
Wiązanie pasów
Pasy w sportach walki posiadają specjalną technikę wiązania. Poniższa ilustracja przedstawia poprawne wykonanie tej czynności:
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.