
Jak dokonać dobrego wyboru śpiwora, jeśli w opisach roi się od fachowej terminologii? Poniżej postaramy się wyjaśnić najważniejsze terminy i jednocześnie doradzić zakup właściwego śpiwora.
Najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym kupna śpiworów jest ich termika, czyli temperatura na zewnątrz śpiwora, która gwarantuje, że nie zmarzniemy w nocy.

Temperatura komfortowa to taka, w której przeciętna kobieta prześpi w cieple całą noc. Temperatura limitu to dolna granica, w której dorosły mężczyzna prześpi noc. Natomiast temperatura ekstremalna to dolna granica, w której przeciętny mężczyzna nie prześpi nocy, ale też uniknie hipotermii. W tej temperaturze u kobiety wystąpi hipotermia. Takie rozróżnienie wynika z tego, że kobieta i mężczyzna mają odmienną termikę ciała i w różnej temperaturze się wychładzają.

Markowe śpiwory mają specjalne oznaczenie normy EN13537. Dotyczy ona wyżej omawianego zakresu temperatur i gwarantuje, że śpiwór jest wysokiej jakości i spełnia standardy cieplne. Norma ta została opracowana w oparciu dwa różne standardy: dla kobiety w wieku 25 lat, ważącej 60 kg i mającej 160 cm wzrostu oraz dla mężczyzny w tym samym wieku, o wadze 70 kg i 173 cm wzrostu. Dzięki temu norma ta uwzględnia wagę i wzrost przeciętnych osób, które dodatkowo ubrane są w bieliznę termiczną i skarpetki. Oczywiście norma nie uwzględnia czynników typu stres, choroba, osłabienie, nocowanie bez namiotu pod gołym niebem, niska waga danej osoby, wiatr, przemarznięcie. Ponad to podczas opracowywania standardów wzięto pod uwagę, że kobieta potrzebuje temperatury wyższej o 7ºC niż mężczyzna. Pomogło to opracować trzy progi dla temperatur podczas snu w śpiworze.

Innym ważnym parametrem jest kształt śpiwora, zależy on w głównej mierze od jego przeznaczenia.

Śpiwór typu koperta jest prostokątny, a po rozpięciu może służyć jako kołdra. Ma gorsze parametry od śpiwora mumii. Nadaje się do spania w przyczepach lub schroniskach. Nie posiada części chroniącej głowę.

Śpiwór w kształcie mumii ma kształt podobny do ludzkiego ciała, zwęża się ku dołowi i ma zaciągany kaptur oraz inne udogodnienia. Taki śpiwór jest typowym śpiworem turystycznym, jego zadaniem jest maksymalna izolacja termiczna i maksymalizowanie komfortu snu. Dlatego też tego typu śpiwory mają lepsze parametry niż te w kształcie koperty.
Śpiwory różnią się nie tylko kształtem, ale i rodzajem wypełnienia.

Wypełnienie syntetyczne to odporne na wilgoć włókna poliestrowe. Śpiwory z takim wypełnieniem są cięższe niż puchowe, ale nie nasiąkają wodą, można je prać w pralce lub ręcznie, są także tańsze. Jednak ich parametry termiczne nie są tak wysokie, jak w przypadku śpiworów puchowych, może z wyjątkiem modeli z wypełnieniem Primaloft®, nazywanym sztucznym puchem.

Do wypełnień puchowych stosuje się kaczy lub gęsi puch. Śpiwory puchowe są bardzo ciepłe, kompresowalne, trwałe i lżejsze niż syntetyczne. Nie są polecane dla alergików, a ich odporność na wilgoć pozostawia wiele do życzenia. Nie powinno się ich zbyt często prać, a najlepiej robić to bardzo rzadko w specjalistycznej pralni. Niestety po każdym praniu taki śpiwór będzie miał nieco gorsze parametry ze względu na zbijanie się puchu podczas prania.
Przed zakupem śpiwora warto więc zastanowić się, kiedy najczęściej i w jakich warunkach będziemy go używać, ale dodatkowo tez zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:
- posiadanie kaptura zabezpieczającego przed utratą ciepła przez głowę.
- kołnierz znajdujący się znajduje się w środku śpiwora na wysokości szyi. Dzięki niemu do środka nie dostaje się zimne powietrze. Kołnierz powinien być zamykany na rzep i musi posiadać ściągacz podobnie, jak w kapturze.
- bezpieczna kieszeń wewnętrzna – najlepiej, by była zapinana na zamek. Można do niej włożyć dokumenty czy pieniądze i nie martwić się, że zostaną w nocy skradzione.
- zamek – może być wszywany po prawej (R) lub lewej (L) stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo spiąć razem dwa śpiwory o samego modelu, tworząc przez to śpiwór dwuosobowy.
- wewnętrzne pętelki służące do powieszenia śpiwora, np. by go wysuszyć.
- worek kompresyjny, dzięki któremu można w łatwy sposób zmniejszyć wymiary śpiwora.
- posiadanie normy EN 13537, zakres temperatur (tutaj najważniejsza jest temperatura komfortu) oraz rodzaj wypełnienia.
- sugerowany maksymalny wzrost użytkownika i wymiary śpiwora.
- waga śpiwora – ma niebagatelne znaczenie, jeżeli będziemy nosić go w plecaku podczas dłuższych trekkingów.
Marta
Mam śpiwór z włókna Isofil, jest bardzo malutki idealny na krótkie wypady z plackiem.