
Nordic walking to aktywność fizyczna, którą może uprawiać praktycznie każdy. Z tego względu cieszy się ona w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem. Popularne „chodzenie z kijkami” polecane jest jako sposób na różne dolegliwości. Chodzimy więc po to by utrzymać nasze ciało w dobrej formie, dotlenić nasz organizm lub żeby stracić zbędne kilogramy. To jednak oczywiście nie jedyne zalety tej aktywności.
Zalety Nordic Walking

Osoby, które posiadają problemy z bólami mięśni czy stawów w okolicy kręgosłupa, bioder lub kolan rzadko mogą uprawiać jakikolwiek sport. Wiąże się to bowiem z ryzykiem jeszcze większego uszkodzenia tych miejsc. Nordic walking to idealny sport stworzony właśnie dla takich osób. Dlaczego? Idąc z kijkami, niwelujemy bowiem nacisk na biodra i plecy. Aktywność ta jest zatem całkowicie bezpieczna dla osób starszych czy takich, które posiadają problemy z funkcjonowaniem mięśni.

Dobroczynne właściwości tego sportu docenią również osoby borykające się z problemami w dziedzinie układów: nerwowego lub krwionośnego. Nordic walking znakomicie dotlenia organizm. Według różnych źródeł dopływ tlenu do płuc zwiększa się o jakieś 60%. W trakcie marszu reguluje się także rytm pracy serca. Z tego względu chodzenie przy pomocy kijków zaleca się osobom mającym problemy z układem sercowo-naczyniowym.
Nordic Walking, a odchudzanie
Badania dowodzą, że ten typ sportu jest także znakomitym sposobem na spalanie kalorii. Statystycznie spala się około 400 kcal na godzinę. Ponadto, uprawianie nordic walking to większy wydatek energetyczny niż np. bieganie. Śmiało można stwierdzić, że jest to więc doskonały sposób na odchudzanie! Nordic walking nie tylko przyczynia się do utraty kalorii, ale pozwala rozgrzać mięśnie i przyzwyczaić je do wysiłku. Nie powoduje on szybkiego zmęczenia i spadku sił, dlatego chodząc regularnie bardzo szybko nabieramy kondycji i jesteśmy w stanie ćwiczyć jeszcze intensywniej.
Jak przygotować się do uprawiania Nordic Walking?
Zanim rozpoczniemy trening z kijkami, musimy rozluźnić całe nasze ciało. Pamiętajmy o tym by każdy nasz ruch był wykonywany płynnie i dokładnie. Mając w rękach kijki, możemy odpowiednio wcześniej „na sucho” przećwiczyć określone ruchy. Najwięcej trudności z pewnością będzie sprawiało wbijanie kijków z tyłu nóg. Dobrze jest zatem wykonać spory krok do przodu raz jedną a raz drugą nogą, ćwicząc jednocześnie pewne wbijanie kijków do podłoża.
Jak zapewne zauważyliśmy, w okolicy rękojeści kije do nordic walking mają specjalne uchwyty w postaci rękawic. Podczas spacerów z kijkami należy rytmicznie puszczać oraz chwytać rękojeść kijka. Takie działanie spowoduje przyspieszenie przepływu krwi i wzrost tętna. Chodzenie z kijkami wymaga również odpowiedniej postawy. Na samym początku naszej przygody z tym sportem musimy nauczyć się wciągać brzuch i prostować plecy. Dzięki takiemu przystosowaniu nasze ciało przyjmuje odpowiednią formę, a górna jego część może swobodnie pracować.
Kiedy już przyjmiemy odpowiednią pozycję ciała, dobrze jest wypracować sobie nawyk trzymania kijków blisko ciała, co pozwoli na doskonałą koordynację pracy ramion. Kolejną ważną czynnością do przećwiczenia przed przystąpieniem do uprawiania nordic walking'u jest sprawa stawiania kolejnych kroków. Każdy z nich powinniśmy stawiać w ten sposób, aby najpierw ułożyć na podłożu piętę, a następnie śródstopie. Odpychamy się na palcach.
Technika chodzenia Nordic Walking
- Przyjmujemy opisaną powyżej postawę ciała, kijki trzymamy blisko siebie.
- Wykonujemy standardowy krok do przodu, prawą nogą. W tym czasie udo, podudzie i stopa przenoszą się do przodu, a noga pozostaje lekko ugięta.
- W tym samym czasie, kijek trzymany w lewej ręce również przemieszcza się do przodu.
- Przenosimy do przodu górną część naszego tułowia, doprowadzając do osiągnięcia pionowej osi ciała z prawą nogą.
- W tym czasie prawa ręka pozostaje z tyłu i swobodnie puszcza kijek.
- Końcówka kijka, który aktualnie znajduje się z przodu powinna dotykać podłoża mniej więcej na środku linii wyznaczającej odległość pomiędzy naszymi stopami. Kijek będący z tyłu powinien natomiast stykać się z podłożem w swobodnej odległości od naszego ciała.
- Wraz z prostowaniem się naszej prawej nogi, prawe ramię chwyta puszczony wcześniej kijek i przenosi się do przodu. W tym samym czasie pozostająca z przodu lewa ręka dokonuje odepchnięcia się kijkiem do tyłu.
- Grot prawego kijka swobodnie wbija się w podłoże, a ręka powinna lekko ugiąć się w łokciu. W tym samym czasie lewa ręka pozostaje z tyłu i luźno puszcza rękojeść kijka.
- Równocześnie do ruchu kijków, krok do przodu stawia noga lewa. W dalszym marszu powtarzamy te same czynności, które wykonywaliśmy prze nodze prawej.

Jakie kijki do nordic walking?
Przymierzając się do zakupu kijków służących do uprawiania Nordic Walking, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim, należy odróżnić je od kijków trekkingowych używanych do wypraw górskich. Kijki te nie nadają się zupełnie do aktywności jaką jest Nordic Walking i mają zupełnie inne zastosowanie (więcej informacji w tym poradniku). Wybierając kijki szczególną uwagę zwróćmy zatem na:
- rączkę – najlepiej by była ona całkowicie gładka i niewyprofilowana. Powinna również posiadać wygodny dla naszej dłoni uchwyt w postaci rękawiczki,
- rękawiczkę – rękawiczka w kijkach do nordic walking powinna być usytuowana blisko rękojeści. Powinna posiadać także wygodny otwór na kciuk i system szybkiego wypinania,
- regulację – Jeżeli kijki będą używane także przez inne osoby, należy wybrać modele posiadające system regulacji. Dobierając kijki pamiętajmy, aby nasza ręka była ugięta pod kątem prostym.
- materiał wykonania kijków – Im więcej włókna znajduje się w kijkach, tym są one lżejsze i lepiej przystosowują się do podłoża. Najlepiej wybrać modele wykonane z połączenia aluminium i włókna.
- końcówkę kijka – powinna być wykonana z metalu. Aby zapobiegać jej uszkodzeniu w trakcie maszerowania po asfalcie używa się specjalnych gumowych końcówek.
Długość kijków do Nordic Walking
Zasadniczo jest to najważniejszy wyznacznik doboru kijków do Nordic Walking. Zazwyczaj przyjmuje się założenie, że długość kijów powinno obliczać się według wzoru: wzrost x 0.66. Takie obliczenia pozwolą nam dopasować kijek odpowiedni do naszej sylwetki. Poniżej prezentujemy tabelkę, która przedstawia omawianą zależność:

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.