Jeśli należysz do osób, które uważają że ochraniacze do rekreacyjnej jazdy na rolkach to niepotrzebny wydatek – wiedz, że jesteś w błędzie. Całe szczęście już coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że bez względu na to jaki styl jazdy na rolkach się preferuje – ochraniacze na różne części ciała to tzw. „must have”. Zatem bez względu na to czy szalejesz na rolkach agresywnych czy też korzystasz z zalet jazdy rekreacyjnej wiedz, że ochraniacze po prostu trzeba mieć. Jazda na rolkach ma być wszakże przyjemnością, a nie zajęciem niosącym ze sobą liczne otarcia, kontuzje czy jeszcze gorsze urazy.
3 podstawowe rodzaje to ochraniacze na:
- nadgarstki
- kolana
- łokcie
Uwaga! Powyższa kolejność nie jest przypadkowa, bowiem uwzględniono w niej to, które z powyższych części ciała są najbardziej narażone na urazy. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy bagatelizować znaczenia któregokolwiek z elementów wyposażenia rolkarza, lecz ma to pomóc każdemu uświadomić sobie znaczenie tych akcesoriów.
Ochraniacze na nadgarstki
NADGARSTKI TO CZĘŚĆ CIAŁA NAJBARDZIEJ NARAŻONA NA KONTUZJĘ W TRAKCIE JAZDY NA ROLKACH!
Do zapamiętania:
- najlepsze ochraniacze to te o prostej, ale równocześnie skutecznej konstrukcji,
- kupuj ochraniacze wypełnione od wewnątrz miękką, oddychającą wyściółką,
- dobrej jakości ochraniacze na nadgarstki można kupić już za 20 zł.
Ochraniacze na kolana
Ochraniacze numer dwa w naszej hierarchii to, te zakładane na kolana. Ktoś może w tym momencie oburzyć się wskazując na fakt, że ta część ciała nie jest przecież aż tak bardzo narażona na kontuzję. Owszem – to prawda, ale tak jak podkreślono nieco wyżej – gdy już dojdzie do takiego urazu najczęściej jego konsekwencje są bardzo poważne. Jednak pamiętaj, że tego typu ochraniacze nie będą w stanie usztywniać Twoich kolan – wszakże jazda na takich kolanach nie byłaby możliwa. Ich zadaniem jest ochrona i amortyzacja.
Do zapamiętania:
- odpowiednio dobrane ochraniacze winny być odpowiednio zamocowane i dopasowane - tak, by nie zsuwały się z nogi podczas jazdy, co obniżałoby jej komfort i efektywność.
Ochraniacze na łokcie
KONTUZJE Z ŁOKCIAMI W ROLI GŁÓWNEJ NAJCZĘŚCIEJ MAJĄ MIEJSCE W TRAKCIE NAUKI JAZDY NA ROLKACH.
Są to często pomijane ochraniacze, ale wszakże nie wymyślono ich bez powodu. Tak jak wytłuszczone zostało powyżej – mają one szczególne znaczenie na początku rolkowej przygody. Są skonstruowane i mocowane tak samo, jak te zaprojektowane do ochrony kolan – natomiast różnią się od nich kształtem i rozmiarem.
Do zapamiętania:
- najlepiej sprawdzają się te posiadające plastikowe wzmocnienia i posiadające zapięcia na rzep.
PODSUMOWUJĄC:
- Ochraniacze nie są tylko atrybutem początkujących rolkarzy!
- Jeśli już naprawdę chcesz ograniczyć ilość ochraniaczy, gdyż uważasz je za niewygodne – nigdy nie rezygnuj z tych chroniących nadgarstki.
- Kupienie zestawu ochraniaczy jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
- Oprócz ochraniaczy - nie zapomnij o kasku!
- Ochraniacze są absolutnie obowiązkowe dla dzieci, które to mają delikatniejsze kości i są w większym stopniu narażone na upadki.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.