
Najgorszym okresem dla sprzętu sportowego, takiego jak rowery z całą pewnością jest zima. Bez względu na to czy w tym czasie niskich temperatur w dalszym ciągu aktywnie korzystasz z jazdy na rowerze czy też chcesz go bezpiecznie przechować aż do następnego sezonu – powinieneś zapoznać się z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi jego pielęgnacji, konserwacji i przechowywania w miesiącach zimowych.
Dlaczego jest to takie ważne?
Bez względu na sezon każdy amator jazdy na rowerze wie, że rower niezmiennie wymaga starannej pielęgnacji, jak i systematycznej konserwacji. To, w jaki sposób dbamy o ten sprzęt bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli nie robimy tego w sposób prawidłowy ciężko byłoby uniknąć mniejszych bądź większych usterek, wszelkiego chrobotania czy pisków, którejś z części. Wciąż zbyt mało osób przywiązuje uwagę do prawidłowego przygotowania roweru na zimę, często kończy się na zwyczajnym zlokalizowaniu go w garażu czy komórce i później wielkim zdziwieniu, gdy wraz z nadejściem wiosny wyciąga się stamtąd sprzęt w naprawdę opłakanym stanie. Jeśli zależy Ci na tym, by nie doszło do takiej sytuacji zapoznaj się z niniejszym zbiorem podstawowych zasad, które pomogą Ci zadbać o rower w tym trudnym okresie w prawidłowy sposób.
Konserwacja roweru
Nawet najlepiej przygotowane miejsce do przechowywania roweru nie spełni w prawidłowy sposób swojej funkcji, jeśli uprzednio sprzęt nie będzie przygotowany do spędzenia wielu tygodni w takich warunkach. Trzeba każdy z jego podzespołów przygotować w jak najlepszy sposób na okresu bezruchu. Poniżej wyszczególnione wskazówki w odniesieniu do różnych elementów roweru.

Następnie pora na części ruchome – tutaj to samo: czyścimy, smarujemy, przecieramy – aż do uzyskania naprawdę wzorowej suchości.
Nie trzeba porywać się na rozbieranie całego suportu, natomiast nie zapominaj, że łańcuch, zębatki, przerzutki – muszą być zabezpieczone, a opony lekko napompowane.
Gdzie i jak przechowywać?
Zakładając, że powyższe czynności wykonaliśmy w sposób jak najbardziej prawidłowy możemy następnie przejść do kroku, jakim jest umieszczenie sprzętu w odpowiednio do tego przygotowanym miejscu. Zasadą najważniejszą jest to, by rower był przechowywany w względnie ciepłym pomieszczeniu, w związku z tym balkon czy też wiata garażowa powinny być z góry odrzucone. Piwnica jest już nieco lepszym rozwiązaniem, najlepiej jednak znaleźć miejsce w mieszkaniu na swój drogocenny sprzęt. Oczywiście, by sprostać takiemu zadaniu musimy uporać się z ograniczonym metrażem naszych domów. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z różnego rodzaju wieszaków na rower.
Można tutaj pokusić się o specjalnie przygotowane projekty wieszaków, których jest dzisiaj naprawdę sporo na rynku – a to sprawia, że wśród tej różnorodności każdy z pewnością znajdzie wieszak odpowiedni dla siebie i swojego sprzętu. Wielkim plusem tego typu rozwiązania jest fakt, że można dzisiaj dostać naprawdę designerskie wzory – co sprawi, że nie tylko spełnią one funkcjonalną rolę w odniesieniu do przechowywania roweru, ale też mogą stanowić oryginalną ozdobę wnętrza. Innym ciekawym rozwiązaniem jest hak na ramę – rozwiązanie nieco mniej reprezentacyjne niż wieszak, ale na pewno bardziej ekonomiczne. Haki z gwintem to koszt zaledwie kilku złotych. Jeśli jesteś typem majsterkowicza możesz wykorzystać w formie wieszaka… swój stary rower. Będzie potrzebna kierownica typu baranek, która świetnie sprawdzi się w tej roli. Inspirujące rozwiązanie dla każdego pasjonaty tego sportu.
Przydatne wskazówki
- Jeśli w trakcie czyszczenia łańcucha zauważysz, że jest wyjątkowo brudny – możesz ułatwić sobie to zadanie umieszczając go na chwile w słoiku z benzyną.
- Nie korzystaj ze środków chemicznych przy czyszczeniu hamulców – guma obecna w oponach i klockach hamulcowych może reagować z tymi substancjami, zwłaszcza ropopochodnymi.
- Podczas zimy co jakiś czas obracaj koło roweru, aby nie dopuścić do powstania zagięć na oponach czy też zastania smaru w piastach.
- Zdejmij wszelkie dodatkowe akcesoria, wyjmij z nich baterie, by uniknąć ich ewentualnego wylania.
- Jeśli chcesz chronić rower przed kurzem przykryj go materiałem przepuszczającym powietrze. Nie korzystaj jednak w tym celu z folii, gdyż pod tą może zgromadzić się wilgoć, co ostatecznie może skutkować korozją sprzętu.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.